Аднексит запалення придатків матки. Сальпінгоофорит

Відділення гінекології DocLife проводить діагностику та лікування Аднексит (сальпінгоофорит). ст.м.Осокорки, Київ – без вихідних

Аднексит Запалення Придатків Матки
Аднексит запалення придатків матки

Лікування аднекситу

Сальпінгоофорит або аднексит – це неспецифічний запальний процес у придатках матки (фалопієвих трубах та яєчниках). На даний момент цю гінекологічну проблему вважають однією з найпоширеніших захворювань репродуктивної системи жінки. Це запалення придатків матки, а саме яєчників та маткових труб. Захворювання може бути одностороннім чи розвиватися з двох сторін. Це одна з найбільш розповсюджених гінекологічних патологій, вона буває гостра та хронічна. Лікування залежить від ступеню прояву симптомів і загального стану пацієнтки, інколи потрібна госпіталізація, а в деяких випадках достатньо амбулаторного спостереження. Діагностика УЗД та Огляд лікаря гінекологавідеокольпоскопія.  

Сальпінгоофорит або аднексит етіологія та патогенез

Сальпінгоофорит відноситься до змішаних інфекцій, збудники яких – анаеробні бактерії (пептококи, клостридії), гонококи, хламідії, мікоплазми, стрептококи, стафілококи та ін. патогенні мікроорганізми – за умови їх проникнення в маткові.

Інфікування може статися як через канал шийки матки, маткові труби, матку до яєчників (висхідний шлях), так і зі струмом крові з легень та інших органів (низхідний шлях). На початковій стадії захворювання відбувається запалення слизової оболонки, яке поступово зачіпає більш глибокі шари придатків.

 Сальпінгоофорит Або Аднексит Етіологія Та Патогенез
Сальпінгоофорит або аднексит етіологія та патогенез

Причини запалення придатків матки 

Розвиток Сальпінгоофорит пов’язаний із розмноженням патогенних мікроорганізмів в області придатків. Це можуть бути як специфічні бактерії, що є збудниками захворювань, які передаються статевим шляхом, так і неспецифічні мікроорганізми (наприклад, стафілококи, стрептококи та ін.). Якщо імунітет функціонує нормально, частіше за все організм стримує їх розвиток, і не дає запальному процесу прогресувати, але інколи при потраплянні великої кількості патогенної флори вона починає активно розмножуватись.

Непрямі фактори, що сприяють розвитку сальпінгоофориту:

  • переохолодження організму;
  • зниження імунітету;
  • наявність в організму хронічних вогнищ інфекції.

Інфекція може потрапити в організм низхідним шляхом (при запаленні органів черевної порожнини) та висхідним (із піхви або шийки матки). Сальпінгоофорит також може розвитися після аборту чи неправильної установки внутрішньоматкової спіралі.

Симптоми запалення придатків матки

Симптоми запалення придатків:

  • біль внизу живота;
  • підвищення температури тіла;
  • виділення з піхви;
  • дискомфорт під час сечовипускання.

Сальпінгоофорит може провокувати порушення менструального циклу. Біль внизу живота інколи іррадіює в область попереку чи стегна, до того ж він може бути як гострим, так і тупим. В процесі прогресування хвороби погіршується і загальне самопочуття – жінку починають турбувати слабкість, запаморочення та інші ознаки інтоксикації організму.

У разі виникнення будь-яких схожих симптомів, не можна відкладати візит до лікаря гінеколога. Записатися до лікаря гінеколога можливо онлайн. Та отримати онлайн консультацію.

Сучасна діагностика аднекситу 

Сучасна діагностика аднекситу дуже важлива, тому що існує безліч небезпечних станів з дуже схожими симптомами. В разі підозри на це захворювання пацієнтці потрібно пройти такі обстеження: огляд на кріслі; тест на вагітність; УЗД органів малого тазу; мікроскопія урогенітального матеріалу; аналізи на ЗПСШ (за необхідності).

Тест на вагітність потрібно проводити обов’язково, тому що часто позаматкова вагітність має схожі симптоми, а при цьому стані потрібна невідкладна медична допомога в стаціонарі. Під час гінекологічного огляду лікар може оцінити стан шийки матки, придатків та тіла матки. УЗД дозволяє провести диференційну діагностику з іншими захворюваннями, симптомом яких також є біль внизу живота (ендометріоз, розрив кісти яєчника, ендометрит).

Можливі ускладнення захворювання 

Якщо Сальпінгоофорит вчасно не діагностувати і не почати лікування, він може перейти в хронічну форму і стати причиною хронічного тазового болю або навіть трубного безпліддя. Через наявність постійного патологічного процесу в трубах можуть з’являтися спайки, які перешкоджають нормальному руху яйцеклітини. Небезпека неправильного лікування аднекситу полягає в тому, що захворювання переходить у хронічну форму та становить серйозну загрозу для здоров’я жінки. В трубах можуть накопичуватися серозна рідина та гній, які з часом призводять до розвитку абсцесів. Окрім цього хронічний сальпінгоофорит підвищує ризик позаматкової вагітності.

Чинники, на тлі яких можуть розвиватися інфікування та розвиток запалення:

  • хірургія на органах черевної порожнини та малого таза (кесарів розтин, ускладнені пологи та ін.);
  • екстрагенітальні патології (захворювання, що загострюються та розвиваються в період вагітності);
  • переохолодження;
  • перевтома;
  • психоемоційні потрясіння;
  • депресивні стани;
  • лікувально-діагностичні процедури (аборт, лапароскопічні операції);
  • незахищений сексуальний контакт під час менструації;
  • вагінальна гістеректомія.

Також запалення придатків може виникнути на тлі загального інфекційного захворювання через ослаблення імунітету. А призвести до загострення хронічного процесу може навіть погане харчування.

Характер запального процесу залежить від стану імунної системи жінки та вірулентності мікроорганізмів. При сприятливому перебігу запалення ексудат має серозний характер, при важкому – процес має гнійний характер.

Запалення яєчників лікування в умовах поліклініки DocLife. Осокорки Київ. 

У випадку гострого аднекситу пацієнтці призначають антибіотики та протизапальні засоби з метою зняття симптоматики та боротьби з патогенною мікрофлорою. Щоб зменшити прояви інтоксикації лікарі часто рекомендують крапельниці з вітамінами, що збільшують об’єм крові, що циркулює та сприяють відновленню організму. Щоб мінімізувати дискомфорт в гострий період також призначаються знеболювальні. Лікування можна проводити як вдома, так і в лікарні, залежно від ступеню прояву симптомів хвороби. Важлива умова в будь-якому випадку – постільний режим та спокій.

Мета лікування при хронічному аднекситі – зменшити число загострень та знизити ризик ускладнень, тому що повністю позбавитися хронічної хвороби, на жаль неможливо. Щоб зменшити ризик частих рецидивів захворювання потрібно дотримуватися здорового способу життя, підтримувати імунітет на нормальному рівні, регулярно відвідувати гінеколога та не займатися самолікуванням.

Ознаки гострого аднекситу та його хронічної форми

Ознаки аднекситу (особливо гострого) можуть бути виражені різною мірою, що зумовлено вірулентністю збудника та реактивністю організму.

Гострий Сальпінгоофорит, симптоми:

  • висока температура;
  • диспепсичні явища;
  • болючі відчуття внизу живота та в попереку;
  • дизуричні порушення.

Виразність больових відчуттів пов’язана з поширеністю запального процесу по очеревині.

Хронічний аднексит, причини якого є різноманітними, є наслідком перенесеного гострого запалення придатків. Хронічний аднексит розвивається як наслідок неадекватного лікування гострого та/або зниження реактивності організму. Для нього характерний розвиток запальних інфільтратів, сполучної тканини у стінці фалопієвих труб та утворення гідросальпінксів (скупчень у маткових трубах рідини), а також розвиток дистрофічних змін у тканинах яєчників.

Хронічний аднексит, особливо рецидивуючий, супроводжується порушенням функцій серцево-судинної, ендокринної, нервової, травної та сечовидільної систем. Клінічні прояви схожі із загальними симптомами аднекситу. Хронічне запалення яєчників протікає довго, часто із загостреннями.

Діагностика

Діагностика аднекситу заснована на правильній інтерпретації даних опитування та огляду пацієнтки, характері скарг (як говорилося вище, ознаки аднекситу, такі як болі внизу живота, погане самопочуття, виділення та інші, надто явні, щоб на них не звернути увагу) та результатів об’єктивного дослідження. Але в той же час тільки лабораторні, інструментальні та бімануальне дослідження, а також гінекологічний огляд допоможуть встановити точний діагноз і диференціювати аднексит від інших схожих за своєю симптоматикою захворювань.

Лабораторні методи діагностики:

  • мікробіологічне дослідження вмісту маткових труб, черевної порожнини, отриманих при пункції, лапароскопії або лапаротомії;
  • бактеріоскопія мазків із піхви та цервікального каналу;
  • аналіз крові.

Ефективними інструментальними методами діагностики аднекситу є ультразвукове дослідження, гідросонографія та лапароскопія. Лапароскопічна діагностика дозволяє визначити сальпінгіт та оофорит, вираженість запального процесу, провести диференціальну діагностику захворювань, що викликають симптоми «гострого живота».

Діагностика хронічного сальпінгоофориту утруднена, так як хронічні тазові болі, що періодично посилюються, спостерігаються при інших захворюваннях (пухлинах і кістах яєчника, ендометріозі, тазових плекситах, колітах та ін.).

Гострий сальпінгоофорит диференціюють з гострим апендицитом, що перервався ектопічною вагітністю, апоплексією яєчника та перекрутом ніжки пухлини яєчника.

Профілактика

В принципі, не хочете зіткнутися з подібною проблемою або хочете уникнути повторного “знайомства”? Вихід є. Потрібно лише приділити зовсім небагато часу своєму здоров’ю та виробити кілька корисних звичок, які допоможуть вам уникнути не тільки запалення придатків, але й деяких інших проблем зі здоров’ям, причому не лише гінекологічних.

Профілактика аднекситу включає доступні та прості заходи:

  • Огляд гінеколога раз на півроку.
  • Своєчасне лікування захворювання сечостатевої системи (причому, кваліфіковане, а не по телевізійних та інтернет-рекламах лікарських засобів та панацей народної медицини, та й самодіагностика хороша лише в тому випадку, якщо за нею слідує звернення до компетентного фахівця).
  • Уникати стресових ситуацій.
  • Не зловживати гострою їжею та алкоголем.
  • Уникати переохолодження.
  • Відмовитися від куріння.
  • Використання сучасних методів контрацепції.
  • Дотримуватись правил гігієни.
  • Вести здоровий спосіб життя і правильно харчуватися (бажано: дотримуватися певного режиму дня, коли включений і здоровий сон).
  • Не носити тісну та синтетичну білизну тощо.

Пройти якісне та ефективне лікування аднекситу у м. Київ ви можете вже сьогодні. Тільки у нас на вас чекають висококваліфіковані фахівці, діагностика на найсучаснішому устаткуванні, використання новітніх досягнень медицини в лікуванні запальних захворювань органів малого тазу. Від вас потрібно лише зателефонувати оператору колцентру клініки DocLife і записатися на консультацію до гінеколога.



84 / 100