Доброякісні новоутворення шкіри та підшкірної клітковини

Консультує лікар дерматолог Скіжа Наталія, огляд, дерматоскопія, діагностика та видалення – доброякісні новоутворення шкіри.

Дерматолог Записатися на прийом

Дерматологія – це напрям у медицині, основна мета якого – профілактика, діагностика та лікування захворювань шкіри, волосся, нігтів, сальних залоз. Дерматоскопія – метод візуальної діагностики поверхні шкіри на предмет виявлення доброякісних та злоякісних (меланома шкіри) пухлин шкіри.

Дерматолог в медичному центрі Док Лайф працює в команді із лікарем Ендокринологом та Гінекологом.

Шкіра – найбільший орган людини. Якщо очі – «дзеркало душі», то шкіра – це «двері до тіла».

Графік прийому дерматолога

  • 09:00 – 18:00 без вихідних
  • +380971292929 – запис на прийом
  • Видео-онлайн консультація
  • 600 грн – консультація лікаря

Доброякісні новоутворення шкіри

Доброякісні новоутворення шкіри та підшкірної клітковини – захворювання, які не загрожують життю людини. Але іноді, під впливом негативних факторів вони можуть траснформуватися в злоякісні пухлини. Доброякісна пухлина має низку характерних особливостей та може вважатися такою, якщо:

  • новоутворення не проростає в сусідні тканини;
  • клітинні елементи не поширюються за межі пухлини;
  • формуються по принципу капсули;
  • повільно зростає;
  • збільшується рівномірно;
Доброякісні Новоутворення Шкіри Дерматооскопія
Доброякісні новоутворення шкіри – діагностика дерматоскопія

Методи видалення та лікування доброякісних пухлин шкіри.

Основний спосіб лікування пухлин шкіри – це радикальне видалення ураженої зони (пухлини шкіри) з невеликим відступом та захопленням здорової тканини. Доброякісні новоутворення шкіри видаляють апаратом “Сургітрон”, що дозволяє уникнути рецидивів, так як тканини, що видаляються, припікаються, і немає поширення пухлинних клітин в глибину. Також використовуються електрокоагуляція уражених областей. Багато клінік рекомендують радіохвильову терапію при видаленні шкірних новоутворень.

Якщо це рак, який неможливо видалити, застосовується хіміотерапія та опромінення. При злоякісних процесах прогноз несприятливий, пухлини можуть метастазувати, тому важливо звертатися до лікаря відразу при перших ознаках проблем шкіри. Сучасні методики видалення дозволяють запобігти раку і видалити утворення без рубців.

Симптоми та діагностика пухлин шкір

Зазвичай доброякісні та злоякісні пухлини шкіри починаються як невелика ділянка зміни шкіри: поява наростів, скоринок, округлих утворень. Крім того, небезпечні будь-які родимки або невуси, що змінюють свої розміри та форму, забарвлення. У цих випадках, якщо є будь-які зміни епітелію і тканин, що підлягають, потрібна прицільна діагностика новоутворень шкіри. Її проводить лікар дерматолог, а якщо є ознаки меланоми чи іншого виду раку – дерматоонколог. Лікар докладно розпитає про скарги, оцінить, як виглядають новоутворення на шкірі, уточнить динаміку зростання, зміну кольору, додаткові скарги (свербіж, біль, виразки, кровотеча). Під час огляду, лікар дерматолог використовує цифровий дерматоскоп.

При підозрі на пухлину лікар проведе біопсію підозрілого елемента, що дозволить точно визначити природу новоутворення.

Невус – доброякісне новоутворення

НЕВУС – новоутворення доброякісного характеру, що виникає на шкірі у вигляді пігментації. Невуси бувають від народження, а також набутими. Такі новоутворення – це концентрація клітин, які мають надмірну кількість пігменту меланіну. Для них характерні найрізноманітніші форми, текстура, колір , тощо. Рекомендовано видаляти їх, якщо вони локалізовані у незручних місцях на тілі, або у разі загрози переродження у злоякісне новоутворення.

Папілома

ПАПІЛОМА – доброякісне пухлиноподібне новоутворення на шкірі або на слизовій оболонці. У деяких випадках може бути схожа на бородавку.
Папіломи можуть мати форму плоского сосочка або вузлика, але на практиці зустрічаються нарости різних розмірів, форм і кольору (від блідого до коричневого). Основна причина виникнення цих пухлин – вірус папіломи. Активізується він в організмі людини на фоні стресу, розладів вегетативного характеру та зниженого імунітету.

Атерома

АТЕРОМА – або епітеліальна кіста – це доброякісне новоутворення сальної залози, яке виникає в результаті її закупорки. Звичайні місця її локалізації: шкіра паху, шиї, голови, спини, тобто атерома розташовується в зонах, де є висока концентрація сальних залоз. Атерома в стані запалення може прорватися самостійно, що проявляється виділенням з неї гнійно-сального ексудату.

Гемангіома

ГЕМАНГІОМА – доброякісні судинні утворення, які можуть бути наслідком порушення розвитку судин в ембріональний період. Вражає кровоносні судини людини різних частин тіла.

Ліпома, жирова пухлина.

Ліпома (доброякісна жирова клітина) – новоутворення, яке формується з жирового прошарку, тому його друга назва – «жировик». За звичай, розташовується в товщі сполучної тканини під шкірою. Іноді пухлина глибоко проникає в тканини, аж до кісток та продовжує свій ріст між м’язами і судинами. Може локалізуватись на будь-якій ділянці тіла, за виключенням долонь та стоп.

Невус - Доброякісне Новоутворення
Невус – доброякісне новоутворення

Фіброма

Фіброма – доброякісна пухлина з волокнистої сполучної тканини. Часто поєднується з розростанням інших тканин – зокрема м’язової (фіброміома), судинної (ангіофіброма), залізистої (фіброаденома). Дуже часто її діагностують у молодому віці, переважно у жіночої статі. Для фібром характерні невеликі розміри – максимум 3 см., у діаметрі. Фіброма має вигляд сферичного вузлика, який розташований більшою частиною глибоко в шкірі і лише трохи підноситься над її поверхнею. Вона може бути різного кольору: від сірого до чорного. Поверхня зазвичай гладка, зростає повільно.

Перші прояви доброякісної пухли

Важливо, не відкладати візит до лікаря дерматолога для огляду та консультації за таких перших проявах, коли доброякісні новоутворення шкіри слід видалити:

  • збільшуються доброякісні новоутворення шкіри;
  • почали випадати волоски з поверхні новоутворення;
  • змінюють колір;
  • кровоточать доброякісні пухлини шкіри;
  • змінюють консистенцію;
  • зменшуються у розмірі пухлини;
  • змінюють форму;
  • контур новоутворення став розмитим;
  • приєдналося запалення, свербіж;
  • на його поверхні утворилися тріщини.

Профілактичні заходи, які потрібні для запобігання появі нових новоутворень.

  • Регулярний огляд у лікаря дерматолога.
  • Проходьте регулярну діагностику за допомогою цифрового дерматоскопа.
  • Уникайте тривалого перебування на сонці до появи опіків.
  • Своєчасно звертайтеся до лікаря дерматолога.
  • Зміцнюйте імунітет.

Атлас доброякісних новоутворень шкіри

  1. Атлас доброякісних новоутворень. Посилання.
Дерматоскопія Новоутворень Шкіри.
Дерматоскопія новоутворень шкіри.

Доброякісні новоутворення шкіри та пухлини

Новоутворення, пухлини на шкірі: причини

Різноманітних факторів та причин, здатних запускати безконтрольне розмноження клітинних елементів дерми, що приводити до шкірних новоутворень, досить багато. Але серед ключових причин можна виділити часті травми, через які клітини повинні частіше регенерувати. Через пошкодження шкіри може запуститися безконтрольне розмноження епідермальних клітин. Також можуть виступати в ролі провокаторів різні види опромінення (ультрафіолет, рентгенівське, іонізуюче).

Важливою є спадкова схильність, фототип шкіри, наявність пігментації, родимок у провокації новоутворенні на шкірі обличчя або тіла. Зазвичай ці елементи доброякісні, але окремі можуть піддаватися малігнізації, що призводить до їх трансформації в рак.

Види новоутворень на шкірі

Будь-які пухлини або новоутворення, локалізовані на шкірі, за класифікацією можна віднести до трьох великих груп:

  • доброякісні новоутворення шкіри;
  • передракові новоутворення;
  • злоякісні пухлини.

Хоча самі по собі доброякісні новоутворення шкіри не загрожують життю пацієнта, але якщо вони розташовані в незручному місці та виростають до великих розмірів їх наявність призводить до порушень функції органів, вони тиснуть на нервові стовбури, провокуючи біль, порушують кровообіг, пережимаючи артерії чи вени.

Якщо новоутворення шкіри, які слід класифікувати як доброякісні новоутворення шкіри, завжди впливають різні зовнішні агресивні чинники – інфекційні причини (бактерії, грибки чи віруси), травми, хімічні дратівливі речовини, опромінення, можливий перехід у передракові і злоякісні пухлини. Проте важлива ще й спадкова схильність до подібних захворювань.

Доброякісні новоутворення шкіри – види.

Хоча клітини в доброякісних новоутворень на шкірі втратили контроль щодо розмноження – метастазуванням, але зберіглися їх функції щодо росту. Подібні пухлини шкіри обличчя або тіла мають специфіку рости дуже повільно, давлячи на навколишні тканини, зрушуючи їх, проте, не проникаючи всередину оточуючих органів.

Виділяються різні види новоутворень на шкірі людини, залежно від переважаючих клітин та локалізації процесу, можливості переходу до більш серйозних форм хвороби.

Ураження жирової тканини можуть бути у формі ліпоми та атероми. Перша має вигляд округлого утворення із жирового шару, не має схильності до переходу в рак. Атерома за своїм походженням – епітеліальна кіста, вона може в окремих випадках трансформуватися в ліпосаркому.

Вірусні елементи – бородавки, папіломи, кондиломи мають вигляд опуклостей, наростів на ніжці або широкому підставі. Деякі форми можуть малігнізуватися через частого травмування, або спочатку мають бурхливе зростання і великі розміри (кондилому Бушке).

Дерматофіброми походять із сполучної тканини, частіше бувають у молодих жінок, ростуть повільно та практично не мають симптомів. У вкрай поодиноких випадках можуть переходити до злоякісних. Зовні схожі на вузлик у глибині тканин з опуклою півсферою, гладкою або злегка лущиться поверхнею.

Невуси, родимки – це пігментовані ділянки шкіри, утворені скупченнями пігментних клітин. Зазвичай виникають через надмірне сонячне опромінення. Хоча самі вони не є небезпечними, але близько половини з усіх меланом (ракова поразка шкіри) утворюються в області родимих ​​плям або невусів.

Види передракових пухлин шкіри

При підвищеній вродженій чутливості шкіри до сонця, інших видів опромінення може виникати пігментна ксеродерма. Починається як велика кількість ластовиння, які переходять у новоутворення, схожі на бородавки. При частому УФ опроміненні елементи переходять у різні форми раку (плоскоклітинний або базальноклітинний).

  • Хвороба Боуена – новоутворення у формі плям і вузликів, бляшок або горбків, схильних до злиття та утворення поверхонь, які вкриті наростами. Особливо часто буває в осіб похилого віку. Часто переходять у недиференційовані форми раку шкіри.
  • Хвороба Кейєра – яскраво-червоні вузли, що мають бархатисний вигляд, схильні до виразок і покриваються папіломами. Рідко переходить у рак, але часто травмується, болить та кровоточить.
  • Старечі кератоми – обмежені вузлики, у яких шкіра посилено ділиться, вони перетворюються на бляшки, покриваються щільними кірками.
  • Шкірний ріг виникає на ділянках, де шкіра травмується. Утворюється конусоподібне ущільнення шкіри завдовжки кілька міліметрів. Шкірний ріг схильний до переходу на рак.

Злоякісні новоутворення шкіри

На їхню частку припадає до 10% від усіх піхлин шкіри. Найчастіше виникають у пацієнтів похилого віку, від доброякісних пухлин відрізняються тим, що клітини шкіри важко диференціюються вже в початковій стадії зростання. Клітини втрачають свої функції, проростають у сусідні органи та тканини, метастазують по кровоносних капілярах та лімфатичних судинах. До цієї групи відносять меланому, а також немеланомні раки (плоскоклітинний, базальноклітинний), епітеліоми, саркому Капоші.

90 / 100