Чи може фарингіт бути наслідком вірусної інфекції у дітей?
Причин, що викликають фарингіт у дитини, чимало, і вони знайшли відображення в назві двох основних видів цього захворювання: бактеріальному та вірусному. Якщо запалення глотки спричинене бактеріями, зокрема, стрептококом групи A, то говорять про стрептококовий бактеріальний фарингіт — ангіну. Ця недуга найчастіше вражає дітей до 8–10 років, адже їхня імунна система перебуває на стадії формування, а регулярний контакт із патогенами послаблює захисні механізми, що спричиняє повторні епізоди захворювань.
Однак не бактерії, а саме віруси є найчастішою причиною появи запалення у верхніх дихальних шляхах.
Чому віруси провокують фарингіт?
На це є кілька пояснень:
- Тропізм інфекцій (здатність вірусів вибірково інфікувати певні клітини, тканини або органи організму-господаря). Залежно від типу вірусу, він має певні «вподобання» та затримується не в будь-якій, а найбільш відповідній для нього ділянці. Досягаючи необхідної частини в дихальній системі, такий вірус затримується на поверхні епітелію, починає активно розмножуватися, викликаючи пошкодження клітин і запалення.
- Особливості механізму зараження. Потрапляючи на слизову оболонку, вірус проникає під епітелій клітини, використовує її ресурси для власного розмноження та сприяє її загибелі, через що й розвивається запальний процес. Організм реагує на вірусне вторгнення, активуючи імунну систему, робота якої проявляється у вигляді симптомів фарингіту: болю в горлі, що посилюється під час ковтання, кашлю, почервоніння задньої стінки глотки, загального нездужання та лихоманки.
- Ослаблені захисні функції. У дітей дошкільного та молодшого шкільного віку імунна система перебуває на стадії формування, що підвищує їхню чутливість до інфекційних захворювань.
Фарингіт часто розпочинається з риніту, основним симптомом якого є нежить. Через кілька днів запалення може поширюватися на задню стінку глотки, що призводить до розвитку гострого вірусного фарингіту.
Лікування та профілактика
Таке захворювання зазвичай характеризується легким перебігом і триває не більше 7–10 днів. Проте відсутність своєчасного лікування може спричинити розвиток ускладнень.
- приєднання бактеріальної інфекції (тонзиліт, ангіна);
- поширення на нижні дихальні шляхи (ларингіт, бронхіт).
Щоб цьому запобігти, слід використовувати такі рекомендації:
- починати лікування з перших днів захворювання на основі рекомендацій педіатра, використовувати перевірені лікарські препарати для боротьби з вірусами та усунення симптомів. Особливо важливо застосовувати препарати, які не тільки полегшують стан, а й зміцнюють імунітет, запобігаючи розвитку ускладнень;
- дотримуватися питного режиму;
- зволожувати повітря у приміщенні, де найчастіше перебуває дитина, періодично провітрювати та здійснювати вологе прибирання.
Також під час хвороби важливо уникати переохолодження та перегріву організму, щоб знизити навантаження на імунну систему і запобігти погіршенню стану.
Всі медичні новини в розділі Публікація на сайті клініки Doc Life