Konsultacziya Ginekologa Zhinocha Konsultacziya Osokorky Kyyiv Pacziyent

Майбутнє репродуктивних технологій: що чекає на нас завтра?

З моменту свого впровадження в практику в 1979 році репродуктивні технології мають попит, що постійно зростає. Цьому сприяють соціально-демографічні тенденції, а також розширення клінічних показань. Спочатку призначені для лікування безплідних пар, допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) тепер охоплюють медичні та генетичні проблеми, а також збереження фертильності на майбутнє. Репродуктологія активно розвивається, і вже зараз є підходи та технологічні інновації, які покращать доступність ЕКЗ, спростять процедуру та підвищать її ефективність. Розглянемо деякі з них.

У повній відповідності до світових тенденцій, репродуктивна клініка в Києві пропонує передові методи лікування безпліддя, а також кріоконсервацію ооцитів і сперми.

Майбутнє Репродуктивних Технологій: Що Чекає На Нас Завтра?

Контрольована стимуляція яєчників: простіше та доступніше

Стимуляція яєчників передбачає ін’єкції гонадотропінів і регулярні візити в клініку для вимірювання рівня гормонів та УЗД. Вже зараз є способи скорочення кількості ін’єкцій шляхом використання гонадотропінів пролонгованої дії або пероральних препаратів. Нещодавно було створено порівняно недорогі портативні пристрої для УЗД, які можна використовувати за допомогою мобільних додатків. Такі апарати УЗД підходять для самостійної фолікулометрії, що скоротить витрати часу на візити до клініки.

Технологічні досягнення: лабораторія ЕКЗ на чіпі

Основними етапами ЕКЗ є ідентифікація та обробка сперматозоїдів та ооцитів, запліднення, культивування ембріонів, відбір ембріона для перенесення, кріоконсервація зайвих гамет та ембріонів. Концепція ЕКЗ-лабораторії на чіпі обіцяє зробити революцію, автоматизувавши ці етапи, що дасть змогу здешевити ДРТ. 

Можливості для цієї технології відкриває мікрофлюїдика, керування мікрорідинами, а через них — клітинними біологічними подіями. Інтеграція ЕКЗ та мікрофлюїдики дає наступні переваги:

  • Точно контрольовані маніпуляції з гаметами та ембріонами.
  • Створення біоміметичного середовища для культивування.
  • Можливість генетичних та молекулярних біоаналізів у мікромасштабі.
  • Можливість мініатюризації та автоматизації.

Можливості мікрофлюїдних пристроїв були продемонстровані для ізоляції, керування та оцінки гамет та ембріонів. Вже зараз у практиці ЕКЗ використовують мікрофлюїдні пристрої для збирання високорухливих сперматозоїдів із нормальною морфологією та зниженою фрагментацією ДНК. Було продемонстровано мікрофлюїдне запліднення in vitro, яке ефективне навіть в умовах олігоспермії, тому знижує потребу у дорогому ІКСІ. Втім, ІКСІ також можна оптимізувати за допомогою мікрофлюїдики, робототехніки та інноваційної оптики.

Культивацію ембріонів вже зараз повністю автоматизовано. Для неї використовують інкубатори з покадровим фільмуванням безперервного моніторингу розвитку ембріона. Ці дані можна буде аналізувати за допомогою ШІ та машинного навчання, вибираючи ембріони з найвищим потенціалом.

Стандартом лікування стала технологія кріоконсервації сперми, ооцитів та ембріонів методом вітрифікації. Напівавтоматичні та автоматичні системи для вітрифікації ембріонів та гамет вже зараз проходять стадію впровадження у клінічну практику. У поєднанні з можливостями мікрофлюїдики в рамках концепції лабораторії ЕКЗ на чіпі це гарантуватиме точність впливу кріопротекторів, що зменшить ризик пошкодження мембрани. Така система знизить споживання реагентів і зменшить трудомісткість вітрифікації, а також уможливить вітрифікацію на місці, без потреби додаткової лабораторії. Це суттєво зменшить витрати та зробить кріоконсервацію доступнішою.

Коли автоматичні пристрої візьмуть на себе технічні аспекти ДРТ, лікарі зможуть приділяти більше уваги взаємодії з пацієнтами, забезпечуючи їх медичні та психологічні потреби під час ЕКЗ.

Омікс-технології

Омікс-технології охоплюють геномний, транскриптомний, протеомний та метаболомний аналізи ембріона, які замінять інвазивне передімплантаційне генетичне тестування (ПГТ). Неінвазивне ПГТ з використанням безклітинної ДНК із відпрацьованого середовища культивування ембріонів у поєднанні з мікрофлюїдною системою обіцяє не лише менш трудомісткий та ризикований, а й точніший результат.

Як бачимо, зовсім трохи залишилось до того часу, як ЕКЗ стане дешевше та ефективніше. 

Автор: Резніченко Ірина Валеріївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, гінеколог-ендокринолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б

Всі медичні новини в розділі Публікація на сайті клініки Doc Life

Схожі записи