Менінгіома мозку – пухлина, діагностика, лікування

Менінгіома, діагностика та лікування пухлини. МРТ діагностика з контрастування та консультація нейрохірурга Скіжа Наталія Анатоліївна.

Менінгіома - Пухлина, Діагностика, Лікування Нейрохірург Скіжа Наталія Анатоліївна
Менінгіома мозку. Діагностика МРТ з контрастом – менінгіома головного мозку.

Менінгіома мозку

Менінгома – доброякісна пухлина головного мозку та хребта, що розвивається з павутинної оболонки, що оточує нервові структури. Складає четверту частину всіх первинних новоутворень, пухлин мозку. Інколи зустрічаються її злоякісні форми менінгіоми, що підтверджуються біопсією. Менінгіома мозку ростуть, як правило, дуже повільно і здавлюють тканину мозку без проростання в структури головний мозок, тому менінгіоми, без своєчасної діагностики МРТ проявляються клінічно лише при великих розмірах. Найчастіше, цей вид пухлини зустрічаються у віці від 50 до 70 років, частіше у жінок, ніж у чоловіків.

Причина появи менінгіоми головного мозку

Вірогідних причин розвитку менінгіоми вчені не виявили. Припускають, що зміна роботи деяких генів та гормонів може призвести до безконтрольного розмноження клітин мозкової оболонки. Генетичні зміни можуть бути успадковані від родичів або придбані упродовж життя.

Симптоматика та прояви менінгіоми.

Симптоми можуть бути дуже різноманітними і залежать від розміру пухлини (симптоматика здавлення головного мозку) та її локалізації

В першу чергу проявляють такі перші симптоми появи пухлини:

  • Головні болі, які посилюються вранці
  • Нудота,
  • Блювання,
  • При хронічному розвитку – деменція,
  • Порушення ходи,
  • Великі пухлини в лобовій частині головного мозку проявляються поступовими прогресивними порушеннями інтелекту,
  • Психологічними особистісними змінами
  • Змінюється зір
  • Втрата слуху або нюху
  • Спантеличеність
  • Судоми

Діагностика менінгіоми. МРТ головного мозку

Менінгіома може бути виявлена випадково при діагностиці інших захворювань. Менінгіоми діагностуються переважно методами променевої візуалізації такими, як МРТ, КТ, та ПЭТ-КТ

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) ефективно виявляє, діагностує менінгіоми мозку та хребта практично в будь-якої локації. При проведенні дослідження насамперед оцінюється будова пухлини головного мозку, наявність патологічних утворень, ділянок із порушеним кровопостачанням, судинних утворень, змін оболонок мозку запального та травматичного характеру.

При необхідності провести диференціальний діагноз виявлених змін для уточнення розмірів менінгіоми мозку процесу та ступеня залучення оточуючих органів і структур, лікар може призначити МРТ головного мозку з контрастним посиленням. Для менінгіом характерний (хоча і не специфічний) так званий «дуральний хвіст» – ділянка твердої мозкової оболонки, що прилягає до новоутворення, накопичує контрастну речовину, тому лікарі при підозрі на менінгіому найчастіше призначають даний вид МРТ мозку з контрастуванням.

Комп’ютерна томографія (КТ) при діагностиці менінгіоми мозку – дозволяє з’ясувати чи зачеплені кістки черепа під час росту пухлини та чи є кальцифікація пухлини її внутрішні кровотечі, що не завжди очевидно при МРТ дослідженні. За показаннями лікаря для отримання повнішої картини комп’ютерна томографія головного мозку може проводитися з болюсним контрастуванням – внутрішньовенним введенням рентгеноконтрастної речовини за допомогою спеціального автоматичного шприца. Така опція діагностики менінгіоми мозку називається – КТ головного мозку з контрастом.

Центр діагностики та консультації пухлин головного мозку та спинного мозку ДокЛайф – МРТ та КТ центр, Київ, м. Київ вул. Трускавецька, 10В, ЖК RiverStone, Тел. 0971292929, Тел. 08003399129. Консультує та проводить лікування головний лікар та нейрохірург Скіжа-Закорчемна Наталія Анатоліївна. Запис на прийом до нейрохірурга можливо як онлайн так і через контакт центр.

Менінгіома мозку. Класифікація захворювання.

Умовно, менінгіома мозку поділяють та класифікують на три великі групи:

Доброякісна менінгіома мозку – має чіткі межі, горбисту поверхню, росте повільно. Згодом змінює свою структуру — стає м’якшою, а потім гелеподібною. Часто розташований уздовж венозних синусів безпосередньо на поверхні мозку;

Атипова менінгіома мозку – її також називають напівдоброякісною. За своєю будовою нагадує доброякісну, але клітини у ній різні за розміром та формою, є невеликі некротизовані, тобто мертві зони;

Злоякісна менінгіома мозку – у клітинах неправильно формується набір хромосом, вони неоднорідні за розміром і формою, у хворій тканині порушена структура, в ній знаходиться велика кількість ділянок, що омертвіли. Ці пухлини агресивні, швидко збільшуються у розмірах та дають метастази.

Менінгіоми I ступеня є пухлинами низького рівня і є найбільш поширеними. Це означає, що пухлинні клітини ростуть повільно.

Атипові менінгіоми II ступеня є пухлинами середнього ступеня. Пухлина з атиповими клітинами та високим шансом рецидиву після лікування;

Це означає, що пухлини мають більші шанси повернутися після видалення. Підтипи включають судинну оболонку та світлоклітинну менінгіому.

Анапластичні менінгіоми III ступеня злоякісні (ракові). Пухлина, яка може проростати у сусідні нервові тканини. Злоякісні менінгіоми можуть поширюватися за межі головного мозку на інші тканини та органи. Це означає, що це швидкозростаючі пухлини.

До підтипів менінгіом належать папілярна і рабдоїдна менінгіома.

Лікування менінгіоми

Серед методів лікування менінгіоми визначають такі:

  • Хірургія головного мозку та хребта
  • Хірургія + Променева терапія

Вибір методу лікування менінгіоми залежить від багатьох факторів, що серед яких важливо визначити розмір та локалізацію пухлини, симптоми, інтенсивність росту, вік пацієнта.

Спостереження пухлини.

Менінгіоми часто ростуть повільно, збільшуючись у розмірах лише на 1-2 мм на рік. Тому в наступних випадках буде доцільним обмежитися щорічним проведенням контрольного МРТ:

  • пухлина невелика, симптоми виражені слабо, впливу на якість життя відсутня;
  • літнім пацієнтам з дуже повільно прогресуючими симптомами. Приступи, викликані цим захворюванням, можуть усунути медикаментозно.

Хірургічне лікування менінгіоми.

Мікрохірургічне видалення менінгіоми є традиційним методом лікування, особливо при розташуванні пухлини на поверхні мозку поза функціонально важливими зонами. Мета хірургічної операції – по можливості видалити пухлину повністю, щоб уникнути рецидивів, але при цьому зберегти і поліпшити неврологічну функцію. Хірургічну операцію проводить команда нейрохірургів. В медичному центрі ДокЛайф нейрохірург Скіжа Наталія Анатоліївна проводить операції по мікрохірургічному видаленню менінгіоми.

Мікрохірургія Головного Мозку Менінгіоми - Нейрохірург Скіжа Наталія Анатоліївна
Мікрохірургія головного мозку менінгіоми – нейрохірург Скіжа Наталія Анатоліївна

Повна резекція новоутворення не завжди можлива. Наприклад, якщо пухлина зростає на основі черепа або вросла у венозні синуси, тотальне видалення небезпечне розвитком важких ускладнень. Тоді приймається рішення про часткову резекцію та видалення частини пухлинної тканини, щоб знизити тиск на мозок.

Консультацію та лікування може надати кваліфікований спеціаліст лікар нейрохірург Скіжа-Закорчемна Наталія Анатоліївна

83 / 100