Електронний лікарняний та медичний висновок в 2024

Сімейний лікар Док Лайф під час онлайн консультацій може оформити дистанційно електронний лікарняний та медичний висновок.

З 1 жовтня 2021 та вже з першого січня 2022 року усі заклади охорони здоров’я в Україні та в тому числі приватні лікарня та сімейні лікарі перейшли на електронний лікарняний або як що називають – медичний висновок. А деякі сімейні лікарі працювали з ними у тестовому режимі ще з червня 2021 року. Разом із Головним лікарем медичного центру Док Лайф Скіжа-Закорчемна Наталією Анатоліївною та сімейним лікарем Трубченко Ірина Сергіївна розповідаємо, як отримати е-лікарняний, та пояснюємо, хто і за яких умов може відкрити його у паперовому форматі. Важливо перевірити, чи у Вас наявна підписана декларація із сімейний лікарем. Оформити декларацію можливо із нашим сімейним лікарем.

Трубченко Ірина Сергіївна

Сімейний Лікар Трубченко Ірина Сергіївна Док Лайф
Трубченко Ірина Сергіївна

Спеціалізація: сімейний лікар

 • 09:00 – 16:00 без вихідних
 • 40 хв – огляд та консультація
 • +380971292929 – запис на прийом
 • 600 грн -консультація
 • 500 грн – онлайн консультація

Електронний лікарняний

Медичний висновок 2022

Все почалося з наказу МОЗ №2086, який вніс зміни до нормативів роботи з е-лікарняними. Він набув чинності з 01 жовтня 2021, але не все так просто. Як же все зараз?

Що таке електронний лікарняний?

Це електронний документ, який формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність (МЗВН), який видається сімейним лікарем, або за рішенням органу опіки та піклування.

Як отримати електронний лікарняний?

Насамперед потрібно відвідати лікаря. Він повинен оглянути пацієнта та вирішити, чи потрібен йому лікарняний.

«Часто буває так, що у людини болить горло, але тест негативний і він працездатний. Тоді ми не відкриваємо лікарняного. Якщо ж людина настільки погано почувається, що не може навіть прийти до лікаря — можливо, варто розглянути варіант госпіталізації. Інакше слід випити жарознижувальний засіб та прийти на прийом», — пояснює Трубченко Ірина Сергіївна сімейний лікар.

Якщо ж людина справді непрацездатна — лікар формує медичний висновок у Реєстрі медичних висновків. Після цього він завіряє його електронним підписом, і документ автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до електронного реєстру листків непрацездатності.

Пацієнту надходить смс-повідомлення з номером такого лікарняного листка у його особистому кабінеті на сайті Пенсійного фонду. Роботодавець також може побачити інформацію про е-лікарняний працівника в Електронному кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного фонду.

Працівник має сам повідомити про це роботодавця. Інформацію про е-лікарняний (коли його було відкрито і коли буде закрито) роботодавець зможе побачити у своєму Електронному кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного фонду.

Так. Лікар може сформувати його, але для цього необхідно зареєструватись в електронній системі охорони здоров’я закладу, до якого ви звернулися. Це можливо зробити через онлайн консультацію.

Медичний висновок та Електронний лікарняний оформлення

Електронний Лікарняний Та Медичний Висновок 2022
Електронний лікарняний та медичний висновок 2022

Паперові лікарняні ще видаються, але до кінця лютого 2022

У кожному правилі є винятки, і це питання теж. Перехід на е-лікарняні було здійснено, але до кінця лютого 2022 року у певних випадках можуть видаватись і паперові листи непрацездатності:

 • При продовженні лікарняного листа, який був виданий у паперовому варіанті до набрання чинності.
 • Коли закінчився 7-денний термін, відпущений для того, щоб лікар міг внести зміни до е-лікарняного. Йдеться про неточності або помилки у медичному висновку. Після закінчення цього терміну ВКК або керівник закладу охорони здоров’я ухвалюють рішення про видачу паперового листа непрацездатності.
 • За умови, що протягом семи днів до електронного реєстру листків непрацездатності не було передано електронний медичний висновок і, як наслідок, листок непрацездатності в електронному вигляді не створено.
 • Коли відбувається усиновлення новонародженої дитини жінкою, яка застрахована у ФСС.

А що всередині лікарняного

Щоб електронний лікарняний був оплачений, його потрібно правильно заповнити, і кожен реквізит має стояти своєму місці.

Нумерація е-лікарняних

Порівняно з попереднім листом, її трохи змінили, і номер став довшим. Виглядає, як три групи знаків, розділені дефісами: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.

В ньому:

 • перша група – номер випадку, що спричинило непрацездатність;
 • друга група – порядковий номер лікарняного;
 • третя – номер версії, де 1 означає первинний чи продовження, а 2, 3 тощо. – Внесення наступних змін на підставі медичного висновку.

Дата відкриття та закриття лікарняного

Тут все просто: перша дата – початок дії електронного медув’язнення, друга – дата закінчення його дії.

Е-медукладення можуть формуватися заднім числом.
І йдеться ось про що.

Лікарі мають право виписати е-медвисновок:

Наступного дня після встановлення тимчасової непрацездатності, якщо медичне обслуговування здійснювалося не за місцем ведення медичної практики.

Протягом п’яти днів із моменту виявлення непрацездатності, якщо були технічні проблеми.
Статус електронного лікарняного листа. Тут МОЗ дав волю своєї фантазії, оскільки статусів справді багато:

 • закритий;
 • оплачений;
 • помилково сформовано;
 • виданий чи готовий до оплати;
 • недійсний.

Статус «помилково сформований» надається, якщо лікарняний був створений на підставі помилкового ув’язнення. Статус «недійсний» отримує лікарняний, коли у працівника вже відкрито лікарняний і новий не призводить до його скорочення. Докладніше про це далі.

Коли е-лікарняний може бути скорочений

У деяких випадках період тимчасової непрацездатності скорочується. Наприклад, працівник може одужати раніше прогнозованої дати закінчення тимчасової непрацездатності, або йому буде встановлено (змінено/підтверджено) групу інвалідності.

А ще е-лікарняний працівник може бути скорочений, якщо йому в період дії першого лікарняного буде відкрито новий е-лікарняний з іншою категорією медув’язнення. І в ньому причина непрацездатності скорочує термін дії відкритого лікарняного.

Приклад:
Жінка захворіла і їй відкрили е-лікарняний.
Під час хвороби їй відкривається інший е-лікарняний по вагітності та пологах.
І тут термін дії першого лікарняного зменшується, і він закривається.

Приклади

Більше інформації читайте в Порядку 1234 року, а точніше, у правилах до нього.

Якщо до реєстру надходить другий е-лікарняний, який не скорочує термін дії першого, йому надається статус «не дійсний».

Якщо термін лікарняного зі статусом «не дійсний» більш тривалий, ніж час дії першого листа, після його закінчення відкривається новий лікарняний. Його відкривають на кількість днів, які виходять за межі закритого листа.

Приклад:
Працівниця захворіла, і їй відкрито лікарняне з 15 по 19 число.
У неї захворіла дитина, і їй відкрито ще одну лікарняну по догляду за нею з 17 по 21 число. Причина другого аркуша не скорочує термін дії першого, тому йому надається статус «недійсний».
Якщо статус першого лікарняного 19 числа не буде продовжено у зв’язку з одужанням, то в цей час сформується новий лікарняний з 19 по 21 число для догляду за дитиною.

83 / 100